Сподели

Тип
    Градина на покрива – българска реалност или мечта?

    На покривите на жилищните кооперации в София ще се изградят 3 дка градини. Това показват данните на СЛА (Съюза на ландшафтните архитекти) в България.

    Градина на покрива българска реалност или мечтаМного малко на брой богати българи успяват да реализират идеята за ландшафт на покрива си - коментира пред  БТА заместник-председателя на СЛА у нас архитект Веселин Василев. Строителството на т.н. зелени  покриви в България не е толкова развито, както в някои други европейски страни. Европейският съюз стимулира подобни „зелени проекти”. Това е наложително за гъсто населените градове, твърдят експерти.

    София има за цел да започне изграждането на 3 дка градини върху покривите на жилищни кооперации. Освен това нов бизнес център в столицата ще се сдобие с 700 кв.м покривен ландшафт. Това сочат данните на Съюза на ландшафтните архитекти у нас. Масова практика е да се изграждат зелени покриви върху гаражни пространства и подземни паркинги. Очакват се подобни проекти и в дргите градове, освен в София.

    Освен че, имат чисто декоративно значение и обогатяват архитектурния облик на сградите, зелените градини значително подобравят санитарно-хигиенните условия на средата. Според изследвания на специалисти, 1 кв.м покривен ландшафт филтрира 2 кг. прах годишно. Температурата в населеното място може да се редуцира със 7 градуса, ако всички покриви в града се озеленят, сочат експерти. Покривните градини изпълняват ролята на естествен климатик, понеже повишават топлоизлоцията на сградите през зимата и ги охлаждат през лятото. Зелените архитектури увеличават съдържанието на кислород във въздуха и съответно намаляват емисиите на въглероден диоксид. Освен това те значително намаляват запрашеността и концентрацията на вредни газове във въздуха, като го йонизират.

    Тенденциите върху подобряване качеството на живот в градска среда прави тази тема по-актуална от всякога. В световен мащаб градините на покрива са се увеличили с 35% през последните няколко години. В много страни по света затревените покриви са съществена част от архитектурата, докато в нашата страна те все още нямат необходимата популярност. Според специалисти, малцина богати българи се ориентират към „зелените мезонети”.

    От Съюза на ландшафтните архитекти коментират, че не съществува точен критерий за зелена архитектура в нашата страна. Все по-често обаче понятието започва да се налага, предимно в екологичната ландшафтна архитектура.

    Съществува предложение от български специалисти в областта, да се въведе норма наречена „вегетативна площ”, която ще показва площта в кв.м, върху която озеленяването ще неутрализира вредностите в околната среда.

    Според твърденията на арх. Василев, процесът за начало на зелената архитектура нормативно е в състояние на готовност, след промени в Закона за устройство на териториите през 2007г. В чл. 62, ал. 10 от закона е заложено разработването на общински наредби за развитие, изграждане на нови и опазване на затревените покриви. По този начин ще се обезпечи изграждането на зелени покриви с цел покриване изискваната площ за озеленяване. Задължителните норми за зелени площи са заложени в Наредба №7 за правила и норми, за устройство на видовете територии и зони от 2003 г.

    Арх. Василев съобщи, че подобни мероприятия са предвидени във всички общини в България, което се случва благодарение на инициативата на Съюза на ландшафтните архитекти.

    Освен изброените по-горе предимства, покривното озеленяване притежава и енергоспестяващи свойстви.

    Факт е, че ландшафтът на покривите на сградите подобрява топлоизолацията с 3-10%. С помощта на затревените покриви, еднофамилна къща може да намалее изразходваното количество газ със 100 кубически метра през зимния сезон, твърдят специалисти. От Съюза на ландшафтните архитекти съобщават, че озеленяването на покривите и фасадите на сградите, подобрява експлоатационните условия на хидроизолацията и мазилката, като увеличава тяхната дълготрайност. Растителните видове значително намаляват вредите от ултравиолетовите лъчи на слънцето и валежите, според изследвания.

    Градината на покрива може да задържа голямо количество дъждовна вода – между 15% - 20%, а при някои растителни видове, то може да достигне до 60% - 70%. Освен тези свойства, ландшафта има и звукоизолационни качества. За стени с вертикално озеленяване е измерено, че силата на шума в помещенията е с 15 децибела по-ниска.

    Арх. Василев обясни, че поради по-високата цена на сградата, инвеститорите избягват зелената архитектура, въпреки всичките й положителни качества. По думите на арх. Василев стана ясно, че собствениците на апартаменти се опасяват от течове и влага в сградата, в случай, че покривният ландшафт компрометира здравината на конструкцията. Съвременните материали гарантират, че това няма как да се случи, уверява арх. Василев.

    Експерти твърдят, че инвестицията в затревени покриви и фасади се въстановява многократно, поради факта, че тази архитектура притежава куп положителни свойства. За да се избегне допълнителното натоварване на конструкцията, върху покривите се засаждат най-често сухоустойчиви растения, тъй като те изискват по-малко количество почвена смес и едновременно с това те са устойчиви на градските условия за виреене.


    Domaza - Недвижими имоти

    По-стари новини
    15/07/2011 09:23:56Спад в цените на жилищата в Индия
    В седем от най-големите градове в Индия, се е наблюдавал спад в стойността на жилища от януари до март месец през 2011г. Понижението на цените варира от 2,63% до 17,6%, докато в други три града цените са се увеличили с 2.6% до 5%. В същото време, в сравнение с първото тримесечие на 2010 г. цените на жилища...
    15/07/2011 09:22:12Наемите на жилища в центъра на Рига значително се повишиха
    Цените на жилищата под наем в центъра на Рига се увеличиха с 14.6% за 1 година Липсата на добри предложения  става все по-голяма с покачването на цените на жилищата, казват анализатори. Не се очакват промени в наемите на недвижимите имоти в Латвия през лятото: дефицитът продължава, а цените растат умерено...
    06/07/2011 09:21:38Растат неволите на британските наемодатели с краха на търговците
    16% от фондовете за имоти на Острова може да изгубят над 1% от своите приходи поради фалитите на търговците, смятат анализатори. Наемодателите на търговски площи във Великобритания, засегнати от най-новата вълна от фалити на търговците, са изправени пред загуби от общо 400 млн. паунда от неполучени наеми, сочи н...
    06/07/2011 09:15:06Азиатските пазари на имоти водят процеса на възстановяване
    Комуникационната и транспортна свързаност на глобалните градове се счита за все по-важна предпоставка за добрите наемни резултати. Азиатските пазари на недвижими имоти са начело в процеса на възстановяване на наемните нива, изпреварвайки западните пазари, сочи нов доклад. В най-добра позиция за високи резул...
    06/07/2011 09:13:26Испанското правителство преброи близо 700 хил. непродадени нови жилища
    Броят на непродадените имоти в страната бележи макар и минимален, първи спад от 2005 г. насам. Към края на миналата година в Испания е имало близо 700 хил. непродадени нови жилища, като над половината от тях са струпани по свръхзастроеното крайбрежие, обявиха от правителството, цитирани от AFP. ...