Сподели

Тип
    На мода при наемите в САЩ - луксозни апартаменти за богатите

    В годините на бума животът под наем се приемаше с пренебрежение от преуспяващите млади професионалисти, днес наемането на луксозно жилище е шик

    На мода при наемите в САЩ луксозни апартаменти за богатитеИзправени пред изобилие от жилищни небостъргачи и притиснати от придирчиви кредитори, някои строителни предприемачи в САЩ намериха нов начин да оползотворят лъскавите сгради, някога достъпни единствено за купувачи, които могат да си позволят седемцифрена цена, пише AP.

    Те ги отдават под наем с всички екстри, които обикновени са запазени за елита - покриви с трева и кина на открито, отопляеми фоайета с портиер, спа-съоръжения за домашни любимци. Освен това предприемачите са установили, че наемателите, които не искат да купуват на все още нестабилния пазар, ги посрещат с охота. Рекламен банер на шикозна нова сграда в Ню Йорк идеално описва ситуацията: “Разкайте се. Наемете. Повторете.“

    Стоманеният небостъргач на архитекта Франк Гери в Манхатън - най-високата жилищна сграда в света - първоначално е трябвало да включва 200 просторни луксозни апартамента и 700 жилища под наем. Сега всички апартаменти в прословутата сграда са отдадени на наематели. Наемите, които започват от 2630 щатски долара за студио от 56 кв. м, дори са стабилизирани. Това означава, че те се регулират, така че годишните повишения за наемателите са малки. Има дори и опция да се плати допълнително за декорация, избрана от Гери.

    „Хората харесват факта, че не трябва да се обвързват с ипотека и голяма сума пари, за да живеят тук“, казва Мариан Джилмартин, изпълнителен вицепрезидент на компанията Forest City Ratner, която управлява сградата.

    Подобренията не свършват със сградите в Ню Йорк. В Чикаго студио с площ 51 кв. м в проектираната от Жан Ганг Aqua може да се наеме за 1571 долара. В края на април офисът за продажби на Three Sixty Residences в Силициевата долина отново отвори врати, но като офис за отдаване под наем. От 2007 г. нито един от шикозните апартаменти в сградата не е стигнал до финална фаза на продажба, въпреки че постройката е разположена в сърцето на Силициевата долина - една от 10-те горещи точки за милионерите в САЩ.

    По време на кредитния балон 651-те апартамента в сградата MiMA в Ню Йорк като нищо можеха да предизвикат война между кандидат-купувачите. Вместо това собственикът й пусна 500 от апартаментите под наем. От средата на март, когато наемите в сградата излязоха на пазара, 70% от тях вече имат наематели. Срещу 3390 долара на месец се предлагат кухненски плотове от кварц, италиански мебели в банята и парти пространство от над 4000 кв. м. Освен това има и фитнес салон, който е на разположение на наемателите 24 часа на ден.

    Сред новите наематели е 47-годишният писател от Ню Йорк Марк Симпсън, който решил да заживее в MiMA заради нейната популярност. Един поглед на дъбовите подове и френските прозорци бил достатъчен на Симпсън, за да попълни заявката за наемател. През май той се мести в апартамент с две спални с площ от 111 кв. м. Плаща по 6400 долара месечно за апартамент, който по думите му никога не би могъл да си позволи да купи - и не би искал, дори и да можеше.

    „Имам толкова много приятели, които закъсаха; просто не мисля, че недвижимите имоти са най-добрият начин да си похарчиш парите“, твърди Симпсън.

    Мнението му драстично се различава от отношението през годините на бум на сделките с недвижими имоти. Животът под наем се приемаше с пренебрежение от преуспяващите млади професионалисти - знак, че не можеш да събереш пари за първоначалната вноска. Сега, дори и сред заможните, наемането на луксозно жилище, без да се обвързваш с него, е шик.

    „Определено има разделение между това да притежаваш имот и идеята за успех в американската култура“, обяснява Тара-Никол Нелсън, шеф на отдела за потребителски проучвания в сайта за недвижими имоти Trulia.com.

    Брайън Мойнихън, главен изпълнителен директор на Bank of America, твърди, че бъдещите собственици на жилища в някои части на САЩ трябва да търсят дългосрочна възвръщаемост на инвестициите на друго място. "Някои хора не бива да мислят за (дома си) като за актив," казва Мойнихън.

    Противоречивите сигнали за пазара още повече засилиха примамливостта на наемите сред хората, които при други обстоятелства биха купували. Цените и лихвите са ниски. Условията за получаване на заеми обаче са строги. Предлагането е изобилно. Изобилни са обаче и прогнозите, че САЩ може би са изправени пред едно изгубено десетилетие на падащи цени на имотите. Този факт доведе до оживление сред хората, възползващи се от т. нар. "субсидия на наемателя" - идеята, че докато цените на имотите остават непроменени или падат, е по-добре и по-евтино да се наемат луксозни жилища, вместо да се купуват. „Има много хора, които могат да си позволят да купят, но не искат“, обяснява Нелсън.

    Статистиката за броя на наемателите и собствениците е отражение на тази тенденция. Една трета от собствениците на жилища в САЩ дължат повече за домовете си от реалната им стойност. От началото на финансовия срив близо 3 милиона домакинства са преминали от собственост към живот под наем. Други 3 милиона се очаква да ги последват до 2015 г., според Съвместния център за жилищни изследвания към Харвардския университет.

    Това води до по-високи наеми - средната цена на жилище с две спални е близо 1000 долара, или с 50% повече спрямо 2001 година. И все пак в почти три четвърти от градовете е по-евтино да живееш под наем, отколкото да си собственик, според Moody's Analytics.

    Тези фактори изтласкаха нивата на собственост на имоти до 10-годишен минимум; 66,4% от американците притежават домовете си спрямо 69,4% през 2004 г.

    „Сега осъзнаваме, че собствеността е рискован бизнес“, твърди Карл Кейс, професор по икономика в Уесли, който е и съосновател на индекса на цените на жилища Case Schiller. „Цените могат да падат и това се случва“, допълва той.

    Източник: www.investor.bg

    Снимка: Comrogues, лиценз: Creative Commons


    Domaza - Недвижими имоти

    По-стари новини
    03/06/2011 09:21:49С 30% по-малко сделки с имоти в Гърция в края на 2010 година
    Някои признаци говорят за известно възстановяване на пазара през 2012 г., смятат специалисти от централната банка на Гърция Броят на покупко-продажбите на недвижими имоти в Гърция се е понижил с 30% през второто полугодие на 2010 г. в сравнение със същия периода на миналата година. Това пише гръцкото издание Ime...
    03/06/2011 09:20:03Пазарът на имоти в Швейцария преживява бум, а не балон
    Пазарът на имоти в Швейцария не се срина, когато това сполетя почти цяла Европа. За някои обаче това е само по-голям повод за притеснение Швейцарският пазар на недвижими имоти е в ясен период на подем, но не се оформя т.нар. балон, показва индексът Swiss Real Estate Bubble Index на UBS, пише International Busine...
    02/06/2011 09:38:50УниКредит Булбанк: Депозитите ще продължат да растат
    България със сигурност е най-бедният член в клуба на богатите и за това сме с ниско самочувствие, но въпреки това не сме бедни в смисъла, който влагат от Световната банка – живот под 2 долара на ден. Това каза Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит...
    02/06/2011 09:33:49Инвестициите в студентски жилища на Острова с 15% обща възвръщаемост през 2010
    Редица градове на Острова изпитват недостиг на строителство на нови частни жилища за студенти Вложенията в недвижими имоти за студенти в университетските градчета на Англия и Уелс са донесли на инвеститорите обща възвръщаемост (доходи от наем и капиталова стойност) от 14,65% през 2010 г. В същото време инвестици...
    02/06/2011 09:32:26Бургас получава имот за изграждането на Вторичен градски център
    Кабинетът прехвърли на общината собствеността върху имот с площ 46 254 кв. м в бургаския квартал "Изгрев" Община Бургас ще получи възможност да осъществи плановете за изграждането на Вторичен градски център с възможност за обособяване на административно-обслужващ център за комплексите "Славейков&q...